Ostatnio dodane:
.Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ma przypominać o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63 obchodzimy w Polsce dnia 1 marca. Dla naszej szkoły jest to dzień szczególny, to cztery lata temu uroczyście Gimnazjum w Białej zostało nadane imię Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji...

Czytaj więcej...

.Piękny język ojczysty.

Piękny język ojczysty

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu...

Czytaj więcej...

.POCZTA WALENTYNKOWA 2018.

POCZTA WALENTYNKOWA 2018

14 luty jest corocznym świętem zakochanych. Z tej okazji samorząd uczniowski zaproponował przekazanie walentynkowych życzeń i pozdrowień wśród uczniów. Uczennice z samorządu sprzedawały kartki walentynkowe, a następnie dostarczono je adresatom. Poczta Walentynkowa cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów zarówno tych młodszych jak i starszych....

Czytaj więcej...

.Zapusty w staropolskim zwyczaju.

Zapusty w staropolskim zwyczaju

Dawniej ostatnie dni karnawału nazywano zapustami, ostatkami lub kusakami. Obchodzono je hałaśliwe, hucznie i wesoło. Nadchodził bowiem czterdziestodniowy post. Należało więc korzystać z zabawy. Bawiono się powszechnie maskaradą, dlatego też pozytywnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie członkiń Stowarzyszenia Białe Róże i udaliśmy się na żywą lekcję staropolskich...

Czytaj więcej...

Nowy semestr- sprawdź aktualny plan lekcji

Drodzy Rodzice i Uczniowie, już w poniedziałek rozpoczyna się drugi semestr nauki. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnego planu lekcji, który znajduje się w zakładce Plan lekcji....

Czytaj więcej...

Strona główna

Dzień Zdrowia

Drukuj PDF

Obchody Dnia Zdrowia należą do tradycji naszej szkoły. W bieżącym roku odbyły się one 8 kwietnia i miały szczególny charakter. Były poświęcone podsumowaniu realizacji programów antytytoniowych „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Nie pal przy mnie, proszę” oraz „Czyste powietrze wokół nas”. 
W spotkaniu wzięła udział cała społeczność szkolna oraz rodzice. Uroczystość  rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy I. Dzieci, wcielając się m. in. w role zwierząt, przekonywały dorosłych, że nikotyna szkodzi nie tylko palącym, ale również tym, którzy znajdują się w pobliżu, szczególnie najmłodszym.
Następnie uczniowie klasy IV przedstawili historię tej używki, sięgającą czasów Krzysztofa Kolumba oraz zapoznali zebranych z biologią tytoniu. Natomiast klasa VI zaprezentowała scenki, które przedstawiały skutki palenia zarówno dla młodych ludzi, jak i wieloletnich palaczy. Podkreślając nie tylko negatywne skutki palenia dla zdrowia, ale także straty materialne, zachęcano  słuchaczy, by nigdy nie próbowali palić.

Więcej…

Romuald Traugutt - wspomnienie patrona szkoły

Drukuj PDF

„Ani na chwilę nie pomyślałby siebie ocalić (…)
do każdej rzeczy dłoń swą przykładał,
był duszą każdej ważniejszej roboty..”

Marian Dubiecki


Tradycyjnie w styczniu – miesiącu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - uczniowie Szkoły Podstawowej w Białej obchodzili Święto Patrona Szkoły – Romualda Traugutta.
Z tej okazji  przygotowano gazetki tematyczne w klasach oraz  na tablicy Samorządu Uczniowskiego.  W dniu 14 stycznia   odbył się  uroczysty apel, który rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy V i VI przedstawiali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Jurkowskiej i Mirosławy Knapińskiej. Ukazano w nim najważniejsze wydarzenia związane z wybuchem, przebiegiem oraz skutkami powstania. Podkreślono, że walka powstańców z przeważającymi siłami zaborców pokazała Europie, że Polska nie zginęła i nie zginie, dopóki istnieje naród polski. W końcowej części występu nawiązano do pisarzy i petów, którzy pamięć powstania styczniowego utrwalili w opowiadaniach, wierszach, powieściach i w pieśniach. Stwierdzono, że po śmierci dyktatora zaczął kształtować się swoisty kult jego osoby, a wielu świadków jego egzekucji porównywało jego śmierć do męki Chrystusa. Uczniowie podkreślili fakt, że Patron Szkoły poprzez heroiczną postawę, poświecenie dla ratowania ojczyzny jest dla nich wzorem oraz symbolem wielu wartości.      
W czasie spotkania społeczność szkolna miała więc okazję połączyć się sercem i myślą z bohaterami powstania styczniowego 1863 r., a szczególnie z ostatnim dowódcą powstania – Romualdem Trauguttem.

Szkolny Klub Wolontariatu "PROMYK"

Drukuj PDF

Od roku 2009 w Zespole Szkół w Białej istnieje Szkolny Klub Wolontariatu „Promyk”. Oferta skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej chcącej nieść pomoc we wszystkich obszarach życia społecznego. Klub skupia 20 wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas, aby pomagać innym, a opiekę nad młodzieżą sprawują nauczycielki: Jolanta Paszkowska, Małgorzata Czech, Monika Lipska – Zientara i Ewa Rola.
We wrześniu przeprowadzono wśród uczniów i nauczycieli szkoły akcję „Uczniowska wyprawka”. Zebrane artykuły papiernicze i przybory szkolne zostały przekazane dla dzieci dotkniętych powodzią z gminy Wilków. W bieżącym roku szkolnym prowadzone są dwie całoroczne akcje: zbiórka nakrętek od opakowań po artykułach spożywczych na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie oraz zbiórka plakietek po herbacie „Lipton” przeznaczona na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Cała społeczność szkolna wraz ze swoimi rodzinami bardzo chętnie włącza się w te przedsięwzięcia.  Co miesiąc opiekunowie klubu dostarczają w pokaźnych ilościach nakrętki do redakcji gazety „Wspólnota”, która pośredniczy w tej akcji.

Więcej…

Wielkie Świąteczne Kolędowanie

Drukuj PDF

Pierwszego lutego 2011 roku w Zespole Szkół w Białej już po raz czwarty odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Wielkie Świąteczne Śpiewanie”. Miał on na celu kultywowanie zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonała dyrektor szkoły Jolanta Odrzygóźdź. W przeglądzie uczestniczyły reprezentacje ze szkół podstawowych w Brzostówcu, Żabikowie, Branicy Radzyńskiej oraz z Zespołów Szkół w Białce, Zabielu i Białej.
Współzawodnictwo rozgrywało się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Występy oceniało jury w składzie: P. Beata Jastrzębska – przewodnicząca, nauczyciel muzyki Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim, P. Lucyna Panasiuk – redaktor „Wspólnoty”, Ks. Dziekan Jan Czapski oraz Ks. Proboszcz Roman Wiszniewski. Każdy zespół zaprezentował po dwie kolędy lub pastorałki. Dodatkowy walor stanowiły ciekawe stroje, a także gra na instrumentach muzycznych.
Jury w kategorii klas I-III SP przyznało:
I miejsca – ZS w Zabielu i ZS w Białce
II miejsca – ZS w Białej i SP w Żabikowie
III miejsca – SP w Branicy i SP w Brzostówcu
w kategorii klas IV – VI SP:
I miejsce – ZS w Zabielu
II miejsca – ZS w Białce i ZS w Białej
III miejsca – SP w Branicy i SP w Brzostówcu
w kategorii gimnazjum przyznano dwa drugie miejsca dla: ZS w Białce i w Białej.

Więcej…

Konkurs geograficzny

Drukuj PDF

REGULAMIN

II  Szkolnego  Konkursu Geograficznego

„Geografia fizyczna  Ziemi”

 

§ 1. Postanowienia ogólne

1.    Konkurs  geograficzny „Geografia fizyczna Ziemi” skierowany jest do uczniów klas I-III Zespołu Szkół – Gimnazjum w Białej.
2.    Pomysłodawcą  i głównym organizatorem konkursu jest  nauczyciel geografii,  Zespołu Szkół  w Białej , Andrzej Prokopiuk przy współpracy z dyrekcją  szkoły.

§ 2. Cel konkursu

Celem konkursu jest :
-    zainteresowanie  młodzieży gimnazjalnej przedmiotem jakim jest geografia,
-    kształtowanie właściwego stosunku młodzieży do środowiska przyrodniczego,
-    zwrócenie uwagi na aktualną problematykę środowiska geograficznego i wstępne przygotowanie się do egzaminu gimnazjalnego z bloku przedmiotów przyrodniczych.

§ 3. Zakres tematyczny

Zakres tematyczny pytań  obejmuje treści zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego z  geografii fizycznej w gimnazjum / ze szczególnym uwzględnieniem materiału obowiązującego w klasie pierwszej / .

Więcej…

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2018

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.