Ostatnio dodane:

"Uczę się jak być patriotą..."- wycieczka do Warszawy

 

W dniu 10 października 2016 r. uczniowie klasy I- III gimnazjum wraz z opiekunami: Elżbietą Jurkowską, Haliną Uss, Grzegorzem Karpińskim wybrali się na patriotyczną wycieczkę do Warszawy. Jej celem było przybliżenie uczniom ważnych wydarzeń historycznych i postaw patriotycznych.

Na początku uczestnicy weszli na sztuczne wzniesienie - Kopiec Powstania Warszawskiego. Tam odbyła się prelekcja pana Grzegorz Karpińskiego na temat historii jego powstania. Ze szczytu kopca podziwiano panoramę Warszawy w kierunku południowym i zachodnim.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili szczególne miejsce - Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzealne eksponaty, kartki z kalendarza, audiowizualne techniki przedstawiające codzienność powstania na tle okupacji, pozwoliły w inspiracyjny sposób dotrzeć do młodzieży i pokazać jednocześnie sens tamtych wydarzeń.

W dalszej kolejności uczniowie odwiedzili Wojskowy Cmentarz na Powązkach, w szczególności kwaterę „Ł” tzw. „ Łączkę”, gdzie znajdują się symboliczne mogiły Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, a obok pomnika uczniowie obserwowali odbywające sie prace ekshumacyjne. Zatrzymano się w Dolince Katyńskiej, najważniejszym w Warszawie miejscu upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Oddano także hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz harcerzom – członkom Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Na zakończenie wycieczki odbył się spacer przez Stare Miasto, po którym przewodnikiem przybliżającym fakty historyczne był pan Grzegorz Karpiński.

To było to wyjątkowe przeżycie, pełne patriotycznego akcentu.

Elżbieta Jurkowska, Halina Uss 

Drukuj PDF

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2019

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.