Ostatnio dodane:

Dzień Języka Ojczystego

 

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego hańbą oczywistą.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

W związku z nauką on-line tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały nieco inaczej niż w poprzednich latach. Na początku w poszczególnych klasach przypomniano historię tego dnia. Następnie uczniowie obejrzeli króciutki tematyczny filmik,
a następnie rozwiązywali ćwiczenia zawierające różne trudności językowe, wyjaśniali frazeologizmy, chętni czytali łamańce językowe. Polonistka poleciła też wszystkim zainteresowanym strony internetowe, które zawierają quizy, zabawy z językiem polskim w roli głównej.

Wszyscy wiemy, że język polski do łatwych nie należy. Być może wynika to ze złożonej gramatyki, od której reguł jest wiele wyjątków, trudnej wymowy czy ortografii. Niektórzy naukowcy umieścili go najwyżej na liście najtrudniejszych języków świata. Dlatego pamiętajmy, że o język polski należy dbać codziennie, a nie tylko w Dniu Języka Ojczystego.

M. Czech

 

Drukuj PDF

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2021

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.