Ostatnio dodane:

Aktualności

Wycieczka do Lublina

Drukuj PDF

WYCIECZKA DO LUBLINA
W marcu 2011 roku uczniowie klas  Ia, IIa, i IIIc wraz z wychowawcami p. U. Jastrzębską, I. Mroczkiem i T. Odrzygoździem udali się na wycieczkę do Lublina.
Naszą podróż po Lublinie zaczęliśmy od sportów ekstremalnych (dla niektórych) czyli od wizyty na sztucznym lodowisku „GLOBUS”. Choć jazda na łyżwach przysporzyła niektórym wiele trudu, odcisków i siniaków, to zabawa był świetna.
Kolejnym punktem naszej podróży było zwiedzanie podziemi Lublina. Trasą podziemną biegnącą pod Starym Miastem zarządza Ośrodek ,,Brama Grodzka - Teatr NN". Trasa liczy prawie 300m  długości i stanowi ciąg XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. W salach na całej długości prezentowane są makiety obrazujące fazy rozwoju Lublina - od czasów plemiennych, przez XIV wieczne miasto w murach, do ok. 1670 r. oraz makiety panoram Lublina.
Cała trasa jest swego rodzaju podróżą przez historię miasta. Opowieścią o momentach chwały i splendoru np.  sławnych lubelskich jarmarkach, czy też zawarciu Unii Lubelskiej, jak i tragicznych wydarzeniach:  pożary, epidemie, najazdy. Dużą atrakcją jest też ruchomy teatrzyk przedstawiający wielki pożar Lublina z 1719 i cud Drzewa Krzyża Świętego
Na koniec usiedliśmy w ciepłych i wygodnych fotelach kina Ciemna City i obejrzeliśmy film „Jak zostać królem” . W drodze powrotnej nie mięliśmy na nic już siły.
Zmęczeni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Wycieczka do Warszawy

Drukuj PDF

W GRUDNIU 2010 TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA UCZNIOWIE GIMNAZJUM ZESPOŁU SZKÓŁ W BIAŁEJ WRAZ Z OPIEKUNAMI P. URSZULĄ JASTRZĘBSKĄ I HANNA KONCEREWICZ UDALI SIĘ NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ DO WARSZAWY.
PIERWSZYM PUNKTEM PROGRAMU BYŁO ZWIEDZANIE SEJMU. PO WEJŚCIU DO BUDYNKU UDALIŚMY SIĘ WRAZ Z OSOBĄ PROWADZĄCĄ DO SALI POSIEDZEŃ. TAM USIEDLIŚMY WYGODNIE W FOTELACH I WYSŁUCHALIŚMY INFORMACJI  NA TEMAT SEJMU I JEGO HISTORII. UZYSKALIŚMY RÓWNIEŻ INFORMACJE NA TEMAT POSŁÓW, ICH PRAWACH I OBOWIĄZKACH. ZOBACZYLIŚMY, JAK WYGLĄDA CODZIENNOŚĆ NA WIEJSKIEJ, ZAPLECZE ORGANIZACYJNE I TECHNICZNE. PO UZYSKANIU ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE NAS PYTANIA DOTYCZĄCE PRACY SEJMU UDALIŚMY SIĘ NA HALL GŁÓWNY, SKĄD NA ŻYWO ZOBACZYLIŚMY JAK WYGLĄDA SALA KOLUMNOWA, NA KTÓREJ ODBYWAŁY SIĘ POSIEDZENIA  KOMISJI. NASTĘPNIE KORYTARZEM MARSZAŁKOWSKIM PRZESZLIŚMY DO SENATU NA SALĘ POSIEDZEŃ. I TU NASZA WIZYTA W SEJMIE ZAKOŃCZYŁA SIĘ.
NASTĘPNIE  ODBYLISMY TRÓJWYMIAROWY SPACER  W KOSMOSIE DZIĘKI SEANSOWI W KINIE IMAX „HUBBLE 3D”. FILM JEST DOKUMENTACJĄ MISJI PROMU KOSMICZNEGO ATLANTIS Z MAJA 2009 R., W CZASIE KTÓREJ ZAŁOGA WAHADŁOWCA PRZEPROWADZIŁA NAPRAWĘ TELESKOPU HUBBLE'A.
KOLEJNYM ETAPEM WYCIECZKI BYŁA WIZYTA W MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA CZYLI NAJWIĘKSZA KOLEKCJA CHOPINIANÓW NA ŚWIECIE. MUZEUM NIEZWYKŁE, POBUDZAJĄCE WSZYSTKIE ZMYSŁY ZWIEDZAJĄCYCH.  MUZYKA, ZAPACH I ŚWIATŁO TO TYLKO NIEKTÓRE ZE SPECJALNYCH EFEKTÓW TEGO MIEJSCA.
EKSPOZYCJA ZOSTAŁA ROZMIESZCZONA NA CZTERECH POZIOMACH WARSZAWSKIEGO PAŁACU OSTROGSKICH. NA KAŻDEJ KONDYGNACJI CZEKA ZWIEDZAJĄCYCH ZESTAW INFORMACJI NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI FRYDERYKA CHOPINA. NASZYM GIMNAZJALISTOM NAJBARDZIEJ PODOBAŁA SIĘ SALA DLA MALUCHÓW.
NAJWIĘCEJ EMOCJI WZBUDZILA W NAS WIZYTA W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. MUZEUM TO OTWARTO W SZEŚĆDZIESIĄTĄ ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA. MIEŚCI SIĘ W DAWNEJ ELEKTROWNI TRAMWAJOWEJ, ZABYTKU ARCHITEKTURY PRZEMYSŁOWEJ Z POCZĄTKU XX W. U ZBIEGU ULIC PRZYOKOPOWEJ I GRZYBOWSKIEJ NA WOLI.
EKSPOZYCJA MUZEALNA ODDZIAŁUJE OBRAZEM, ŚWIATŁEM I DŹWIĘKIEM. ARANŻACJA WNĘTRZA I WYKORZYSTANIE EFEKTÓW MULTIMEDIALNYCH PRZYBLIŻAJĄ POWSTAŃCZĄ RZECZYWISTOŚĆ. GŁÓWNYMI ELEMENTAMI WYSTAWY SĄ ZDJĘCIA W WIELKICH FORMATACH, MONITORY I KOMPUTERY. WYTYCZONA TRASA PRZEDSTAWIA CHRONOLOGIĘ WYDARZEŃ I PROWADZI PRZEZ POSZCZEGÓLNE SALE. PORUSZALIŚMY  SIĘ W SCENERII SPRZED SZEŚĆDZIESIĘCIU LAT, CHODZĄ PO GRANITOWYM BRUKU WŚRÓD GRUZÓW NISZCZONEJ STOLICY. SERCEM MUZEUM JEST STALOWY MONUMENT. NA JEGO ŚCIANACH WYRYTE JEST KALENDARIUM POWSTANIA, A DOBIEGAJĄCE Z NIEGO BRZMIENIE BIJĄCEGO SERCA SYMBOLIZUJE ŻYCIE WARSZAWY W ROKU CZTERDZIESTYM CZWARTYM.
TROCHĘ ZMĘCZENIA ALE I ZACHWYCENI PIĘKNEM ŚWIĄTECZNEJ WARSZAWY SZCZĘŚLIWIE WRÓCILIŚMY DO DOMU.

URSZULA JASTRZĘBSKA

Galeria

Święto Pieczonego Ziemniaka 2011

Drukuj PDF

Dnia 6 października 2011 r. w Szkole Podstawowej w Białej odbyły się obchody Święta pieczonego ziemniaka. Osobami odpowiedzialnymi za oprawę i organizację uroczystości byli p. Wioletta Korycińska i p. Ireneusz Mroczek. W imprezie, która przebiegała na boisku szkolnym, uczestniczyli uczniowie klas 0 -VI SP wraz ze swoimi wychowawcami.
Piękna pogoda skutecznie zachęciła wszystkich do aktywnego udziału we wspólnej zabawie. Uczniowie zgromadzeni na boisku zostali przywitani przez p. Mroczka oraz zapoznani z programem imprezy. Na początek odbyło się pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku. Każdy mógł posilić się i nabrać energii  potrzebnej w trakcie sportowego wysiłku. Zaplanowano wiele ciekawych konkurencji, których głównym atrybutem był ziemniak.
W celu wyrównania szans, dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: 0-III i IV-VI,
i w tych kategoriach rozegrała się rywalizacja. Wiele emocji i wrażeń dostarczył zarówno bieg sztafetowy z ziemniakiem, rzuty do celu, jak i tzw. sadzenie ziemniaków. Wszystkie konkurencje wymagały od zawodników zgodnego współdziałania, szczerego zaangażowania, a od publiczności gorącego dopingu. Żadnego z tych elementów nie zabrakło, dlatego dzieci bawiły się doskonale, a najdrobniejszy wysiłek był doceniony gromkimi brawami i okrzykami.
Ostatnim punktem imprezy była konsumpcja pieczonych ziemniaków, które w trakcie zmagań sportowych piekły się w popiele. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, ponieważ Święto Pieczonego Ziemniaka wyjątkowo się udało. Rodzice, którzy odbierali swe pociechy ze szkoły nie gniewali się nawet na umorusane buzie i ubrania, ponieważ uśmiechy dzieci rekompenso-wały ewentualne szkody.

Konkurs "Ja i moje środowisko"

Drukuj PDF

REGULAMIN

VI  Szkolnego  Konkursu Przyrodniczo - Ekologicznego

„Ja i moje środowisko”

§ 1. Postanowienia ogólne
1.    Konkurs  przyrodniczo - ekologiczny „Ja i moje środowisko” skierowany jest do uczniów  klas I-III Zespołu Szkół – Gimnazjum w Białej.
2.    Pomysłodawcami oraz  organizatorami   konkursu są nauczyciele biologii i geografii  Zespołu Szkół w Białej.

§ 2. Cel konkursu
Celem konkursu jest :
-    propagowanie oraz popularyzacja zachowań i postaw proekologicznych wśród    młodzieży gimnazjalnej.
-    kształtowanie właściwego stosunku młodzieży do środowiska przyrodniczego,
-    zwrócenie uwagi na aktualną problematykę ekologiczną i stan środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy, Polski, Europy i świata.

§ 3. Zakres tematyczny
Zakres tematyczny  obejmuje treści związane z historią ekologii na świecie, w Polsce oraz Unii Europejskiej. Ponadto zawarte  w nim będą zagadnienia ekologiczne zapisane w  podstawie programowej kształcenia ogólnego z biologii i geografii w gimnazjum.

§ 4. Zasady uczestnictwa w konkursie
1.    Uczestnikami konkursu są uczniowie klas I – III  gimnazjum.
2.    Konkurs składa się z jednego etapu, którym będzie pisemne rozwiązanie testu składającego się z pytań otwartych i zamkniętych. 
3.    Finał szkolny odbędzie się w dniu 25 listopada  2011 r. o godz. 9 55 w sali Nr 10 lub 11.
4.    Uczniowie , którzy chcą wziąć udział w konkursie powinni zgłosić się do p. B. Niewęgłowskiej lub  A. Prokopiuka  do dnia 22 listopada 2011 r. w celu zapisania się na listę uczestników.

§ 5. Literatura
Podręczniki do nauki biologii i geografii w gimnazjum, słowniki: biologiczny,  geograficzny, ekologiczny, atlasy, encyklopedie wiedzy biologicznej i geograficznej, ekologicznej. Wydawnictwa i czasopisma ekologiczne. Internet.

§ 6. Skład Komisji Konkursowej
1.    Prace uczniów oceniane będą przez Komisję Konkursową.
2.    W skład Komisji Konkursowej  wejdą:
-    dyrektor lub wicedyrektor ZS w Białej jako jej przewodniczący,
-    nauczyciele , pomysłodawcy konkursu .
3.    Z pracy Komisji sporządzony zostanie protokół.
4.    Organizator zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki w przypadku gdy zaistnieje konieczność wyłonienia zwycięzców Konkursu.

§ 7. Nagrody
1.     Organizatorzy Konkursu przewidują przyznanie nagród książkowych dla 3 uczniów i  dyplomów dla 5 uczniów , którzy wykażą  się największą wiedzą ekologiczną .


Organizatorzy:
Bożena Niewęgłowska  i  Andrzej Prokopiuk

Pożegnania nadszedł czas

Drukuj PDF

22 czerwca 2011r. uczniowie szkoły podstawowej zakończyli kolejny rok szkolny. Zgromadzeni na hali sportowej uczniowie, nauczyciele i rodzice wysłuchali na wstępie przemówienia pani dyrektor Jolanty Odrzygóźdź. Następnie uczniowie klasy VI złożyli uroczyste ślubowanie i przekazali sztandar szkolny młodszym koleżankom i kolegom z klasy V. Po części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów kończących szkołę  nadszedł moment wręczenia przez panią dyrektor świadectw z wyróżnieniem za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz nagród książkowych i dyplomów za sukcesy w konkursach, czytelnictwo, 100% frekwencję i pracę w organizacjach szkolnych.
Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów z wychowawcami klas.

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2019

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.