Ostatnio dodane:

Aktualności

21 czerwca- dzień wolny od zajęć szkolnych

Drukuj PDF

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Białej przypomina, że 21 czerwca, czyli najbliższy czwartek, jest dniem wolnym od zajęć szkolnych. Jednocześnie informujemy uczniów i ich rodziców, że szkolny Dzień Dziecka świętować będziemy 20 czerwca (środa) od godz.9.00-13.00

Zapraszamy serdecznie

Wizyta u Poli

Drukuj PDF

 

W dniu 24 maja 2018 r. uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Elżbietą Czubak, korzystając z zaproszenia Poli Skiba i jej rodziców, udali się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa państwa Skiba. Dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem oglądali i karmili zwierzęta: konie, kuce, kozy, indyki, gęsi, wspaniałego koguta, a także pieski. Ważnym punktem programu była przejażdżka na kucyku, którego wcześniej dzieci musiały wyczyścić przy użyciu zgrzebła. Niecodziennym wydarzeniem było także dojenie kozy, co dzieci wykonały na piątkę, a w nagrodę mogły napić się mleka prosto od kozy. Nie mogło również zabraknąć ogniska z pieczeniem kiełbasek. Na zakończenie wizyty wszyscy podziękowali Poli i jej rodzicom- Pani Marcie i Panu Grzegorzowi za serdeczność, wielką gościnność, poświęcony czas oraz niespożytą energię, jaką wykazywała się na każdym kroku mama Poli. Dzieci, choć zmęczone, ale pełne niezapomnianych wrażeń, wróciły do szkoły, pokonując pieszo odległość trzech i pół kilometra, licząc w obie strony, a w sumie to pewnie dziesięć, albo i więcej. Już wstępnie umówiliśmy się na kulig w przyszłym roku.


 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Drukuj PDF

 

8 maja 2018 r. o godz. 5.45, grupa dziewiętnastu największych śmiałków, żądnych przygody uczniów z klas I- III, wyruszyła autokarem w kierunku malowniczej ziemi kieleckiej. Pożegnanie z rodzicami było serdeczne, ale nie rzewne, dlatego humory wszystkim dopisywały i droga do Fabryki Porcelany w Ćmielowie minęła nam niepostrzeżenie.

W tym ciekawym miejscu poznaliśmy historię powstania i działalności fabryki produkującej znane w całym świecie wyroby z porcelany. Zwieńczeniem wizyty był udział w warsztatach, podczas których każdy samodzielnie wykonał różę, aby zabrać ją do domu i według podanej instrukcji dokończyć technologiczny proces tworzenia porcelanowej figurki.


Kolejnym punktem naszej podróży było zwiedzanie Jaskini Raj oraz Centrum Neandertalczyka. Przekonaliśmy się na własne oczy jak niepowtarzalne przyrodniczo miejsca oferuje nam Polska. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści przewodnika, który oprowadzał nas po chłodnych i ciemnych korytarzach jaskini, pełnych bajecznych nacieków tworzących niezwykłe formy. Poznaliśmy mieszkańców jaskini - rodzinę pająków, cichutko przytuloną do skalistych ścian. Niestety, nie udało nam się spotkać na swojej drodze nietoperzy. Może następnym razem?... W Centrum Neandertalczyka stanęliśmy oko w oko z prehistorycznym mamutem oraz „podejrzeliśmy” codzienne życie naszych przodków.


Wydawałoby się, że dość było wrażeń dzisiejszego dnia, jednak po przybyciu na miejsce noclegu w Trzciance, wstąpiła w nas nowa energia. Po zakwaterowaniu i spałaszowaniu smacznego obiadu, wybiegliśmy na trawiasty plac przed pensjonatem, gdzie grom i zabawom nie było końca! Dopiero wołanie na pieczenie kiełbasek w ognisku skutecznie przerwało nasze harce. Kolacja była pyszna i „do syta”, a każdy zaczynał już odczuwać trudy całodziennego zwiedzania, więc z ochotą udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.


Wczesnym rankiem byliśmy gotowi na kolejny intensywny dzień. Wyjechaliśmy tuż po śniadaniu, aby zdążyć na umówiony przejazd kolejką na św. Krzyż. Tam czekał na nas sympatyczny pan Gabryś, który oczarował nas swoimi opowieściami o Świętokrzyskim Parku Narodowym, unikatowych Gołoborzach i innych niezwykłościach tego miejsca. Z dużym zainteresowaniem odbyliśmy spacer wśród ekspozycji muzeum ŚPN, przekonując się po raz kolejny, że głos pani Krystyny Czubówny, który nieustannie towarzyszył nam podczas zwiedzania, potrafi oczarować każdego słuchacza.

 

Z ociąganiem rozstawaliśmy się z naszym przewodnikiem, tak bardzo wciągały nas jego opowieści. Czekały jednak nowe doznania i przygody! Zawitaliśmy w „Osadzie Średniowiecznej”, aby przekonać się jak pracowicie i twórczo spędzali czas nasi przodkowie. Poznaliśmy pracę kowala, rzeźbiarza, zielarki, tkaczki i garncarki. Skosztowaliśmy pysznych podpłomyków, które popiliśmy niezwykłym napojem. Okazało się, że ten wywar ma w swoim składzie pokrzywę i gąsienicę. A co tam, był pyszny!

Na koniec wizyty w osadzie zaangażowaliśmy się w poszukiwanie skarbu. Zagadki, rebusy, podchody! To młode tygrysy lubią najbardziej! W mig odszukaliśmy skrzynię pełną niespodzianek. Każdy z nas opuszczał osadę z fantazyjną bransoletką na ręku. W pobliskiej karczmie zjedliśmy pyszny obiad, a w drodze do autokaru dokładnie zapoznaliśmy się z asortymentem kramów z upominkami i zadbaliśmy o to, aby każdy dalszy i bliższy członek rodziny otrzymał od nas pamiątkę.

Teraz czekała nas droga do domu. Każdy chętnie kontynuowałby tę niezwykłą przygodę, ale jednocześnie zaczynaliśmy tęsknić. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Przed 19.00 byliśmy pod szkołą. Czekali na nas rodzice, z dumą odbierali nas spod opieki pani Wioletty Korycińskiej, Beaty Spozowskiej, Anny Piekarskiej i Moniki Mazur. Wszyscy mówią, że spisaliśmy się na medal. Bo jak nie my, to kto?!


Poczekajcie cierpliwie na pełną fotorelację z wycieczki:))

 

Apel z okazji Święta 3 Maja

Drukuj PDF

10 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wybrani uczniowie klas III SP oraz klasy IIa i IIIb pod opieką Pana Grzegorza Niewęgłowskiego i Pani Urszuli Jastrzębskiej zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie). Akademię wzbogaciły wiersze recytowane przez uczniów, utwory patriotyczne m.in." Tu wszędzie jest moja Ojczyzna", prezentacja multimedialna oraz wspólnie odśpiewana w postawie stojącej pieśń Marii Konopnickiej pt:"Rota".
Szkolny Turniej Ekologiczny 2018

Drukuj PDF

Po raz kolejny w naszej szkole uczciliśmy Święto Ziemi organizując Turniej Ekologiczny. Odbył się on 27 kwietnia 2018r. Wzięło w nim udział osiem dwuosobowych zespołów z klas IV – VI.

Pierwsza konkurencja wymagała od uczniów wiedzy na temat polskich parków narodowych. Jej wyniki były wysokie i bardzo wyrównane. Więcej wątpliwości uczestników

wzbudziło rozpoznawanie głosów ptaków, rozwiązywanie rebusów i zagadek oraz uzupełnianie powiedzeń związanych z przyrodą.

Wyniki turnieju były następujące:

- I miejsce – zespół z kl. V w składzie: Alicja Niewęgłowska i Gabriela Skiba;

- II miejsce – zespół z kl. V – Julia Paszkowska i Marcel Semeniuk;

- III miejsce – zespół z kl. IV – Aleksandra Pizoń i Katarzyna Sposób.

Członkowie zwycięskich drużyn otrzymali piękne książki o tematyce przyrodniczej, a pozostali uczestnicy turnieju nagrody pocieszenia.

W jury konkursu zasiadła p. Jolanta Grochowska, a turniej zorganizowały p. Mirosława Knapińska i p. Beata Spozowska.

 

Gratulacje dla zwycięzców!


Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2018

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.