Ostatnio dodane:

Aktualności

Piękny język ojczysty

Drukuj PDF

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Samorząd uczniowski upamiętnił ten dzień w szczególny sposób. Uczennice odwiedziły naszych najmłodszych, czyli dzieci z przedszkola oraz klas I-III, przybliżyły ideę święta, a czytając fragmenty wierszy Juliana Tuwima oraz” łamańce” językowe sprawiły naszym milusińskim nie lada radość. Na pamiątkę wszyscy otrzymali naklejki motywacyjne.Opiekunki SU 

 


 

Karnawałowa wizyta

Drukuj PDF

W piątek, 19 stycznia 2018 roku, na lekcję muzyki w klasie III, przybyli przedstawiciele Koła Regionalnego w Białej. Obecność niecodziennych gości na zajęciach sprawiła dzieciom ogromną radość. Dzięki temu miały okazję dowiedzieć się nieco więcej o działalności lokalnej organizacji, poznać regionalne zwyczaje karnawałowe, posłuchać dawnych kolęd i pastorałek w wykonaniu członków koła oraz zobaczyć z bliska pamiątkowe śpiewniki sprzed stu lat.

 

Serdeczne podziękowania dla Koła Regionalnego w Białej za uświetnienie lekcji muzyki składa Jolanta Grochowska wraz z uczniami klasy III .
POCZTA WALENTYNKOWA 2018

Drukuj PDF

14 luty jest corocznym świętem zakochanych. Z tej okazji samorząd uczniowski zaproponował przekazanie walentynkowych życzeń i pozdrowień wśród uczniów. Uczennice z samorządu sprzedawały kartki walentynkowe, a następnie dostarczono je adresatom. Poczta Walentynkowa cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów zarówno tych młodszych jak i starszych.

"Szliśmy do Ciebie, Polsko..."

Drukuj PDF

„Szliśmy do Ciebie Polsko – poprzez całe wieki,

W niemym oczekiwaniu śledząc horyzont daleki,

Lecz w duszy pełni wiary i Tobą rozmodleni

Szliśmy – od pnia oderwani – w cel jeden zapatrzeni.”

 

W dniu 18 stycznia 2018 roku uczciliśmy 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz pamięć jego wielkich przywódców, a w szczególności ostatniego dyktatora, Romualda Traugutta – patrona naszej szkoły.

Na uroczystą akademię, przygotowaną pod czujnym okiem nauczycieli: Jolanty Odrzygóźdź, Jolanty Grochowskiej i Tomasza Odrzygoździa, złożyły się piękne nostalgiczne utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne z tamtego okresu. Oprawę całości stanowiły komentarze słowne informujące o męstwie i poświęceniu walczących w powstaniu, o ogromnej przewadze, liczebnej i militarnej, wroga, o stratach poniesionych przez Polaków i o wiecznej pamięci, która pozostała po bohaterach.

Doskonałym uzupełnieniem montażu słowno – muzycznego była prezentacja multimedialna, eksponująca materiał dokumentalny z okresu Powstania Styczniowego.

 

 

 

Zapusty w staropolskim zwyczaju

Drukuj PDF

Dawniej ostatnie dni karnawału nazywano zapustami, ostatkami lub kusakami. Obchodzono je hałaśliwe, hucznie i wesoło. Nadchodził bowiem czterdziestodniowy post. Należało więc korzystać z zabawy. Bawiono się powszechnie maskaradą, dlatego też pozytywnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie członkiń Stowarzyszenia Białe Róże i udaliśmy się na żywą lekcję staropolskich obyczajów do domu ludowego w Białej. Uczniowie klas trzeciej i drugiej z radością dobierali sobie kolorowe stroje, w których mogli zaprezentować się w szkole śpiewając i tańcząc nowo poznaną ludową piosenkę.


 

 

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2019

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.