Ostatnio dodane:

Narodowe Czytanie 2020 - Balladyna Juliusza Słowackiego

NARODOWE CZYTANIE

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Ma ona na celu popularyzację czytelnictwa i uwrażliwianie na piękno literatury polskiej.

Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

 

Na 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku przypomnieliśmy sobie kilka polskich nowel. W tym roku podczas 9. edycji Narodowego Czytania - lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. To tragiczna opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie. Pokazuje, do czego może doprowadzić żądza władzy. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

 

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

W tym roku szkolnym z uwagi na trudny czas pandemii koronawirusa Narodowe Czytanie odbyło się w 7. września w poszczególnych klasach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Przybliżono uczniom postać Juliusza Słowackiego, a także problematykę czytanego utworu. Wszyscy uczniowie chętnie włączyli się w akcję. Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera.

Drukuj PDF

Powrót do góry

Stopka

Zsbiala.org | Strona administrowana przez Grzegorza Karpińskiego

Publikowanie zamieszczonych materiałów bez podania źródła zabronione.

Zespół Szkół w Białej | Biała 30 | 21-300 Radzyń Podlaski

Tel/fax 83 352 83 29

Copyright © 2021

Template by Joomla 2.5 Templates & Zespół Szkół w Białej.